Сторінка практичного психолога

Практичний психолог Руденко Світлана Володимирівна.

Дитячі примхи

/Files/images/0_9f0d6_cc66892c_M.gifНерідко батьки скаржаться на примхи й упертість дитини. Проте вважати примхи чимось притаманним тільки дитинсту абсолютно неправильно. Діти не народжуються примхливими і це аж ніяк не є їх віковою особливістю. Інша справа, що примхи найчастіше виявляються у дошкільному віці.

У чому ж виражається вередливість дітей? Насамперед у швидкій зміні емоційних станів, що зовні виявляється у нелогічних, з погляду дорослих, бажаннях, у вчинках позбавлених сенсу. Примхи є наслідком властивої дітям імпульсивності, пов'язаної з переважанням чуттєвих процесів над вольовими.

Причини їх виникнення можуть бути різними: перевтома, перенасичення враженнями. Примхи бувають інколи й провісниками захворювання. Буває, що маля капризує і після одужання, що подекуди пов'язано зі слабкістю після хвороби. А найчастіше з тим, що звикнувши до підвищеної уваги батьків малюк хоче зберегти її. От чому бажано, щоб ставлення до дитини, здорової чи хворої, було завжди рівним - м'яким, розумно вимогливим, без істотних перепадів.

І звичайно ж, вередливість дітей може зумовлюватися неправильним вихованням. Збагнувши слабкість своїх рідних, малюк починає використовувати її в егоїстичних цілях, щоразу домагаючись задоволення будь-яких забаганок. Дитячі примхи часто поєднуються з упертістю, як одним зі способів добитися свого. Упертість відрізняється від примхливості тим, що примхлива дитина "ниє", плаче, а вперта "не чує" ваших прохань і вказівок, вчиняє як заманеться ігноруючи заборони.

Упертість часто плутають з наполегливістю. Ці якості трохи подібні між собою за зовнішнім вираженням. Проте впертість - негативна якість дитина, а наполегливість - позитивн риса, яка потребує заохочення та підтримки. Упертість властива розпещеним дітям, які звикли до надмірної уваги і до того, що завжди добиваються свого. Вона виникає також тоді, коли малят часто осмикують, гримають на них, обмежують нескінченними заборонами і це є захисною реакцією дитини прти надміру виховних заходів.

/Files/images/Капризы-и-упрямство-ребенка-повод-для-беспокойства-многих-родителей.jpgЧи можна протидіяти примхливості та капризуванню? Багато що тут залежить від батьківського терпіння. Ми іноді помічаємо, що самі провокуємо дитячі примхи. Навіть те, як і в якій формі ми забороняємо, має значення для ваших синів та доньок. Якщо ваша заборона звучить категорично і дитина знає, що коли ви сказали "ні", то так і буде, вона не витрачає марно зусиль на те, щоб протидіяти вам. Також дуже важливо щоб "ні" сказане батьком, було підтримане всією сім'єю. І щоб дитина, як досвідчений психолог, не намагалася маніпулювати дорослими, граючи на тому, що вони не вміють домовитися між собою.

Якщо ж ваше "ні" виглядає так, що ми забороняємо й водночас подаємо надію, то тут готуйтеся до тривалої облоги і вельми ймовірного відступу. Не забуваймо про вік дитини, її індивідуальні особливості. До кожної має бути свій підхід: до однієї суворий, мобілізуючий тон, лагідність. м'якість, добре слово до другої, необразливий жарт, який допомагає дитині вийти із становища в яке вона сама себе поставила - до третіх.

Добрий ефект може дати застосування ігрових прийомів. Вони без видимого для дитини тиску допомагають відволікти її, настроїти на інше.

Варто ще й ще раз замислитися: чи не криється причина примхливості у тому що ми не зуміли наповнити життя сина чи доньки цікавим змістом, не виробили в них смаку до корисної діяльності, позбавили їх товариства ровесників? Чи не байдикування та відсутність нових вражень призвели до цього? Якщо це так, слід вжити термінових заходів, щоб покінчити з дитячим неробством, наповнити життя наших рідних дітей корисною діяльністю. Коли малюк зайнятий чимось цікавим, йому ніколи вередувати та й не хочеться.

Не забувайте про трудові доручення, про те, що дитина повинна мати свої обов'язки в сім'ї. Навіть найменших корисно привчати виконувати нескладні трудові операції, залучати до самообслуговування.

Пам'ятаймо, що дитина має таке саме право на повагу, як і доросла людина. Ігнорування цього - серйозна помилка у вихованні. Поважаймо її старання, намагання, невдачі й сльози.

Батьки та вихователі мають дуже уважно вивчати дітей, вникати у їхній внутрішній світ, знаходити спонукальні мотиви їхньої поведінки. Адже все досягнуте муштрою, насильством, заборонами - нетривке і ненадійне. І коли слухняна, послушлива дитина раптом стає впертою і непокірливою, то найчастіше це свідчить про її прагнення до самовираження, самодіяльності. "Не треба гніватися на те, що дитина є тим чим вона є" - зазначав Януш Корчак у своїй праці "Як любити дітей". І справді, не треба.

/Files/images/12.jpg/Files/images/13.jpg/Files/images/14.jpg